CO TO TAKIEGO?
To płocka edycja specjalistycznego programu poprawy wglądu w psychofizjologiczne oraz somatyczne mechanizmy syndromu wypalenia. Konstrukcja programu osadzona jest na najnowszej wiedzy o neuroplastyczności mózgu i biologicznym sprzężeniu zwrotnym (biofeedback). Ponadto sięga do teorii aktywizacji ruchowej, zabaw grupowych i metodyki rekreacji w kontekście profilaktyki następstw zdrowotnych stresu przewlekłego. Program opracowaliśmy kilka lat temu z myślą o wsparciu naszych liderów/ek działań antyprzemocowych, wolontariuszy/ek oraz klientów i klientek, a więc dla osób z grup podwyższonego ryzyka rozwoju "burnout syndrome". Korzystamy z profesjonalnej aparatury i protokołów treningowych o empirycznie dowiedzionej skuteczności (Polski Związek Neurofizjologii Klinicznej PZNK – sekcja Biofeedback, Międzynarodowe Towarzystwo Neurofeedbacku ISNR, Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne, EvidenceBased Practice in Biofeedback and Neurofeedback pod red. Carolyn Yucha PChD i innych; 2004, 2016 oraz wyd. najnowsze, szwajcarska baza protokołów i psychofizjologicznych markerów Human Brain Indices Database; HBI).
CO DAJE UDZIAŁ W PROGRAMIE?
Cele programu zawarte są w nazwie. Głównym jego zadaniem jest nauczenie osób z grup DDA/DDD autoidentyfikacji wczesnych sygnałów dystresu płynących z ciała, pokazanie skutecznych technik radzenia sobie z nim i łagodzenia skutków przeciążenia, aby spowolnić lub zapobiec wystąpieniu zjawiska wypalenia/wyczerpania fizycznego i emocjonalnego (dekompensacji emocjonalnej), powszechnych wśród osób współuzależnionych. Jest to zatem program wpisujący się w zakres profilaktyki wskazującej i selektywnej.
DLA KOGO?
Dofinansowanie pozyskaliśmy dla 8. osób z Płocka z rozpoznanym zespołem cech charakterystycznych dla tzw. syndromu współuzależnienia i/lub DDA/DDD oraz osób wolontariackich wywodzących się z takich grup lub działających na ich rzecz w ramach Płockiego Stowarzyszenia Klub Abstynentów i Płockiego Biura Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy.
KTO REALIZUJE?
Pomysłodawca i wykonawca projektu to Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy. Autorem programu i prowadzącym jest mgr Paweł Biegalewski, ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem w obszarze przeciwdziałania przemocy i profilaktyce uzależnień. Pasjonat neuronauk i wykorzystania nowoczesnych technologii diagnostycznych. Pracuje wyłącznie w oparciu o metody i procedury o potwierdzonej naukowo skuteczności (EBM). Zawodowo związany z Instytutem Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA oraz Płockim Biurem Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy, które pozyskało grant na dofinansowanie niniejszego projektu. W zespół realizatorów projektu wchodzi również mgr Jakub Sułkowski, specjalista w zakresie ruchu rekreacyjnego i instruktor Nordic Walking, aktywista równościowy w Stowarzyszeniu Mężczyźni Przeciw Przemocy.
JAK i KIEDY?
Na program składa się kilka niżej opisanych działań realizowanych w różnym czasie i formie:
Wywiad i diagnoza kwestionariuszowa online. Dzięki niej poznasz swój "profil stresu": wskaźnik odczuwanego stresu, strategie radzenia sobie oraz nawyki prozdrowotne. Ta część projektu służy również zebraniu informacji o Twojej aktualnej kondycji psycho-fizycznej. Gabinet online będzie dostępny w okresie od 24 XI do 27 XI 2023 r. Dostaniesz się do niego klikając w przycisk "PRZEJDŹ DO BADANIA ONLINE". Z wynikami i zaleceniami zapoznasz się podczas pierwszej sesji neurofeedback.
Sesje treningowe aparaturowe (BFB/NFB) z informacją zwrotną. Dzięki nim będziesz uczyć się rozpoznawać fizjologiczne markery stresu, a praktyczne instrukcje trenera pozwolą Ci nabywać wiedzę o sposobach obniżania nadreaktywności. Na każdą osobę przypadają trzy sesje biofeedback. Każda trwa do 60 minut, a pierwszą poprzedza dodatkowe 15 minut z przeznaczeniem na omówienie wyników z badania online (patrz wyżej). Ta część projektu realizowana będzie w okresie od 30 XI do 22 XII 2023 r. Na grupie "WhatsApp" będą sukcesywnie udostępniane linki z terminami sesji. Uczestnicy i uczestniczki będą samodzielnie dokonywać rezerwacji drogą elektroniczną.
Warsztat rekreacji prozdrowotnej to 5 godz. praktycznych zajęć grupowych, które zrealizujemy w godz. 10:00-15:00 w dniach 3 i/lub 17 XII 2023 r. Uwaga: oba terminy przypadają w niedzielę i należy je zarezerwować. Chcielibyśmy przeprowadzić warsztaty w jednym ze wskazanych terminów. Jednakże część zajęć wymaga wyjścia w teren i w przypadku niesprzyjającej pogody podzielimy je na dwie części wykorzystując oba terminy. Warsztaty rekreacji prozdrowotnej mają na celu wyposażyć uczestników i uczestniczki w umiejętność stosowania prostych, bezpiecznych i możliwych do odtworzenia w warunkach domowych ćwiczeń antystresowych, ruchu rekreacyjnego oraz form regeneracji po doświadczeniu dystresu.
BARDZO WAŻNE
Zadanie pod nazwą MINIAKADEMIA DOBROSTANU. Program Identyfikacji Wczesnych Symptomów Dystresu i Przeciwdziałania Wypaleniu jest zadaniem publicznym, które uzyskało dofinansowanie ze środków miasta Płocka. Realizowane będzie przez Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy z Warszawy we współpracy partnerskiej z Instytutem Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA z Płocka w okresie od 20 XI do 31 XII 2023 r.